Co może się wydarzyć podczas stosowania diety?

W trakcie pierwszych dni stosowania diety nisko- lub bardzo niskokalorycznej (LCD i VLCD) pacjenci mogą czuć typowy dyskomfort towarzyszący odchudzaniu. Zwykle wtedy pojawiają się dolegliwości takie, jak zmęczenie, zawroty i ból głowy, nadmierna wrażliwość, nudności, zaparcia, biegunki. Jednak należy pamiętać, że to przejściowe niewygody. Dobrym sposobem na złagodzenie dolegliwości jest picie określonych w Programie ilości wody.

Zatrzymanie wagi

Jeśli spadek wagi zatrzyma się pomimo prawidłowego stosowania się do zasad Programu Odchudzania Cambridge, winne temu może być zatrzymywanie wody w organizmie. Jednak nie jest to duży problem, którym trzeba się martwić, gdyż organizm nadal redukuje tłuszcz. Można przekonać się o tym za pomocą testu ketonowego (znajduje się w każdej aptece). Innymi przyczynami zatrzymania spadku wagi mogą być: zaparcia, okres przedmiesiączkowy, leki hormonalne, stres, nadmierny wysiłek fizyczny albo zaburzenia hormonalne (najczęściej tarczycowe).

Bóle głowy i zawroty głowy

Mogą pojawiać się przy zbyt małej ilości przyjmowanych płynów. Jeśli wystąpią, trzeba usiąść spokojnie na 10-15 minut i napić się wody. Jeśli ból głowy będzie się nasilał, można zażyć środek przeciwbólowy.

Zaparcia

Zazwyczaj występują u osób, które przed dietą cierpiały na zaparcia nawykowe. Podczas stosowania programu VLCD i LCD zaparcia mogą wystąpić na skutek przyjmowania małej ilości dobrze przyswajalnego produktu, co wiąże się z powstawaniem małej masy stolcowej powodującej zwolnienie perystaltyki jelit.

W przypadku braku wypróżnienia w czasie stosowania diety dłużej niż przez 3 dni, trzeba zastosować błonnik Cambridge, inne roślinne środki przeczyszczające lub zapobiegające powstawaniu złogów w drogach żółciowych.

Nudności, wymioty

Mogą powstawać po spożyciu posiłku zawierającego duże stężenie składników mineralnych i witamin, w stosunkowo małej objętości pokarmu. Aby załagodzić te symptomy można wypić szklankę wody przed spożyciem produktów Cambridge.

Biegunka

Może wystąpić na skutek zmiany sposobu żywienia. Zwykle trwa od dwóch do trzech dni – tyle organizm potrzebuje, aby przystosować pracę przewodu pokarmowego do diety. Drugą przyczyną występowania biegunki może być nietolerancja laktozy. Jeśli objawy nie ustąpią (ponad 2 dni), pacjent musi zmienić produkty Cambridge na te bez laktozy. Przedłużanie się dolegliwości ponad 3 - 4 dni jest sygnałem do przerwania diety. Może to być spowodowane niewykrytymi do tej pory schorzeniami przewodu pokarmowego lub przypadkową infekcją.

Nieprzyjemny zapach z ust

Może wystąpić podczas stosowania stopnia 1 (VLCD), zwłaszcza przy przyjmowaniu małej ilości płynów.

Sytuacja ulegnie poprawie, jeśli zwiększy się liczbę wypijanych napojów oraz zadba się o higienę jamy ustnej. Dobrym wyjściem jest stosowanie dezodorantów oraz tabletek chlorofilowych lub z wyciągiem z pietruszki (są dostępne w aptece bez recepty). W stopniu drugim (LCD - 810 kcal) efekt ketozy powoduje nieprzyjemny, ale słabszy zapach lub uczucie niesmaku w ustach.

Wypadanie włosów

Występuje bardzo rzadko i może pojawić się u osób, które przed zastosowaniem Programu Odchudzania Cambridge stosowały inne, niezbilansowane diety, powodujące w organizmie deficyt białka, składników mineralnych i witamin.